Darmowe sakramenty

2015-09-24 02:40:26

Według statutów diecezji ofiary składane w związku z posługami powinny być całkowicie dobrowolne. W praktyce jednak obowiązuje niepisany cennik, związany bezpośrednio z sytuacją finansową "interesanta". Niestety, istnieje również bezwzględne minimum, które wierni winni są zapłacić w Kościele za sprawowanie sakramentów i sakramentaliów.

W świetle kanonu  736 istnieje zakaz domagania sie przez księży opłat za wyżej wspomniane posługi. Również Papież Jan Paweł II podkreślał, iż ofiary wynikają z pragnienia człowieka, by ofiarować coś Bogu, jako dowód podziękowania. Stanowisko obecnego Papieża Franciszka jest w tym przypadku jeszcze bardziej jednoznaczne, gdyż w książce "W niebie i na ziemi" nazwał pokazywanie wiernym cenników cytuje : "robieniem interesu na kulcie".

 

W większości przypadków, ludzie, szczególnie ci  mniej zamożni, kierowani zwykłą niewiedzą, nie sprzeciwiają sie tego rodzaju nadużyciom. Uważam, iż Rada Miasta Częstochowy,  mając w trosce dobro mieszkańców, powinna wyraźnie przeszkodzić urzędnikom kościelnym w kontynuowaniu tego precedensu, poprzez uświadomienie obywateli naszego miasta, chociażby o możliwości zgłoszenia wymuszenia opłaty do biskupa diecezjalnego. W Częstochowie jego siedziba mieści się przy Alei Najświętszej Maryi Panny 54. Można również umówić się telefonicznie pod numerem telefonu  343243375 lub poprzez e-mail sekretarz@archiczest.pl.